W ciągu ostatnich 3,7 miliardów lat organizmom żywym udało się rozprzestrzenić po całej kuli ziemskiej. Ich domem jest biosfera, czyli otaczająca całą planetę sfera życia biologicznego.
W porównaniu ze średnicą Ziemi grubość biosfery jest niewielka, bo nie przekracza 25 km. Gdyby Ziemia była wielkości piłki nożnej, biosfera miałaby grubość kartki papieru. Żyją w niej wszystkie organizmy - od niebosiężnych drzew i najokazalszych zwierząt po niewidzialne mikroorganizmy. Niektóre części biosfery tętnią życiem, bo sprzyjają temu panujące w nich warunki. Inne są uboższe w mieszkańców, bo tylko organizmy odporne na skrajne temperatury potrafią w nich przetrwać.
ŻYCIE NA WYSOKOŚCI
Gdyby na Ziemię przybyła sonda wysłana przez obcych w poszukiwaniu śladów życia, pierwsze jego oznaki zarejestrowałaby na wysokości ok 20km. Byłyby to rozmaite mikroorganizmy, bakterie i pyłki wyniesione tam przez wiatr. Powrót na Ziemię z tej wysokości zajmuje im wiele dni, a nawet tygodni. Zwierzęta latające wznoszą się na wysokość około 1km. to świat owadów i ptaków wykorzystujących prądy powietrzne do latania. Ptaki są lepszymi lotnikami, natomiast owady przewyższają je liczebnie. Jeden rój szarańczy może ważyć 70 tysięcy ton.
ŻYCIE NA LĄDZIE
Na powierzchni Ziemi sonda od razu odnalazłaby oznaki życia. Na przykład deszczowe lasy tropikalne są domem największej liczby gatunków roślin i zwierząt i tym samym są najbogatszym środowiskiem bujnej przyrody. Im dalej od równika, tym zagęszczenie równika staje się mniejsze. O jego zróżnicowaniu decydują warunki pogodowe - inne charakterystyczne dla lasów tropikalnych, inne dla obszarów trawiastych i pustyń, gdzie rocznie opady deszczy nie przekraczają 5 cm i niewiele roślin i zwierząt znajduje tam sobie miejsce do życia. W regionach polarnych i górskich silne wiatry i zimno nie sprzyjają życiu. W suchych dolinach Antarktydy deszcz i śnieg nie padały od milionów lat. Ta opuszczona kraina bardzo przypomina powierzchnię Marsa: jest podobnie jałowa i pozbawiona życia.
ŻYCIE W PODZIEMIU
Biosfera sięga też pod powierzchnię Ziemi. Urodzajna gleba roi się od zwierząt, grzybów i mikroorganizmów, które przyczyniają się do rozkładu martwych szczątków. Nawet w jaskiniach i w wypełnionych wodą szczelinach podziemnych skał żyją rozmaite organizmy w rodzaju bakterii. W wyniku eksperymentalnych wierceń odkryto ich istnienie na głębokości nawet dwóch kilometrów, a są przypuszczenia, że życie toczy się jeszcze głębiej pod powierzchnią Ziemi.
◄ Dżdżownice żyją w glebie; pomagają w rozkładzie obumarłych szczątków roślin i spulchniają glebę, której rośliny potrzebują do życia.
◄ Na pustyniach niektóre rośliny rozpoczynają cykl życia tylko po opadach deszczu. Inne umieją przetrwać susze, przechowując wodę w łodygach lub korzeniach.
◄ Pyłki kwiatowe są maleńkie i lekkie, a niektórym specjalny kształt umożliwia pokonywanie dużych odległości w powietrzu.
◄ Lasy strefy umiarkowanej pokrywają tę część świata, a której nigdy nie jest bardzo gorąco ani bardzo zimno. Większość drzew traci liście jesienią.
◄ Występujące zwykle w klimatach gorących obszary trawiaste są rajem dla największych stad ssaków na Ziemi.
◄ Żyjące w glebie ameby żywią się innymi mikroorganizmami lub szczątkami większych zwierząt.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz