środa, 24 kwietnia 2013

Biosfera 2

Gdybyśmy losowo wybrali punkt na globusie, to prawdopodobieństwo trafienia w morze lub ocean byłoby dwukrotnie większe niż prawdopodobieństwo trafienia w stały ląd. Oceany zajmują ogromną część biosfery, a organizmy żywe można w nich spotkać na głębokościach do 10km.
Ziemię oblewa pięć oceanów. W porównaniu do cechujących się zupełną odrębnością środowisk lądowych wody mórz i oceanów są połączone, a ponadto znajdują się w ciągłym ruch. Prądy powierzchniowe płyną z prędkością rzek, natomiast na dużych głębokościach zazwyczaj są powolne i leniwe. Dzięki temu, że oceany są połączone, życie wodne rozkwitło we wszystkich zakątkach naszego globu, niezależnie od panujących tam waurnków. 


 SZELFY I RAFY
Łączna długość wybrzeży wszystkich mórz i oceanów wynosi blisko 500000 km. Niektóre brzegi opadają ku wodzie łagodnie nachylonymi półkami; np. głębokość wód rozdzielających Australię i Nową Gwineę nie przekracza 70 metrów. Takie płycizny powstają na szelfach kontynentalnych, czyli ciągnących się od lądu stałego, rozległych podwodnych tarasach skalnych. Zajmują one stosunkowo niewielką część oceanów, są jednak bogate w ryby, żywiące się stworzeniami z jego dna. Dlatego też szelfy są największymi w świecie obszarami połowów ryb. Jeszcze tłoczniejszym środowiskiem naszej biosfery są rafy koralowe - bajecznie kolorowy świat pełen rozmaitych stworzeń morskich.





MORSKI PRZEKŁADANIEC 
Wody morskie są w ciągłym ruchu, ale posiadają warstwy niczym tort: od nasłonecznionej powierzchni od wiecznie ciemnych głębin. Istnieje też warstwa zwana termokliną, czyli warstwa skoku termicznego, w której wraz z głębokością najostrzej spada temperatura wody. Dwie z warstw - powierzchniowa i termoklinowa - często na siebie zachodzą. Warstwa górna stanowi jedynie 2 procent światowych zasobów słonej wody i jest domem dla wszystkich organizmów potrzebujących do życia światła, zaś w zaciemnionej warstwie dolnej żyją organizmy mogące się bez niego obyć. Panuje tam wysokie ciśnienie i zimno. Jedynymi ciepłymi miejscami są otwory hydrotermalne w dnie oceanu, z których wydobywają się strumienie gorącej wody i gazy. Nawet na morskim dnie istnieje wiele form życia, bo tam właśnie osiadają szczątki obumarłych organizmów. Tworzą one osad oceaniczny, który narasta bardzo powoli,ale może osiągnąć 500m grubości. Jeszcze głębiej, w szczelinach skorupy oceanicznej kilka kilometrów pod osadem żyją bakterie. Tam kończy się biosfera.






◄ Odległe wyspy cechuje roślinność i zwierzęta endemiczne oraz specyficzne formy życia w otaczających je wodach.










◄ Wody powierzchniowe oceanów roją się od mikroskopijnych glonów i stworzeń w rodzaju kryla. Wspólnie składają się one na plankton - wielki, dryfujący kożuch przeróżnych morskich stworzonek.






◄ Na takich kamienistych wybrzeżach ptaki i ssaki morskie wychowują swoje potomstwo.










◄ Rafy koralowe występują w wodach płytkich, czystych i ciepłych. Spora część wszystkich gatunków ryb obrała je sobie za miejsce do życia.









◄ niektóre partie dna morskiego są dosłownie wyścielone rozgwiazdami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz