czwartek, 25 kwietnia 2013

Świat życia podwodnego

Życie rozpoczęło się w wodzie, obecnie pełnej rozmaitych istot żywych. Największe zwierzęta przemierzają oceany, zaś mniejsze taplają się w sadzawkach. W tym wodnym świecie trwa zaciekła walka o przetrwanie. 
Wszystkie istoty żywe potrzebują wody, jednak dla częśći z nich jest ona również domem. Występują w niej zarówno najprostsze organizmy, jak i te najdłuższe oraz najszybciej rosnące. Na pytanie, dlaczego woda stanowi atrakcyjne miejsce do życia, odpowiedź jest prosta: panujące w niej warunki są stabilniejsze od tych na lądzie. Poza tym wody jest dużo więcej niż lądu stałego. Oceany zawierają 1,4 miliarda kilometrów sześciennych wody. To największe środowisko życia na Ziemi. 





WODNY POKARM
Zwierzeta wodne zdobywają pokarm na różne sposoby, na przykład za pomocą macek lub wielkich pysków. Dzienna racja pożywienia żebropławów waży mniej niż gram, a wieloryba - ponad tonę. Nie zmienia to faktu, że oba gatunki zwierząt korzystają z dryfującego wokół nich pokarmu., którego podstawowym składnikiem są jednokomórkowe glony, czerpiące życiodajną energię ze światła słonecznego. Jednak nawet w najczystszych wodach promienie Słońca docierają do głębokości około 250m. Dlatego też glony trzymają się blisko powierzchni. Śródlądowe wody słodkie są zazwyczaj płytkie i światło dociera tam do samego dna. Latem wody te zazieleniają się od mikroskopijnych form życia. 





◄ Żebropławy mają miekkie ciała, a w zdobywaniu pożywienia pomagają im dwa smukłe ramiona, pokryte lepką tkanką. Pływają uderzając rzędami wiosełek, które odbijają światło słoneczne jak małe lusterka.













ZALETY WODNEGO ŚWIATA
W wodzie znika kłopot związany z pokonywaniem siły przyciągania ziemskiego. Wody słodkie są około 750 razy gęstsze od powietrza i łatwiej się w nich utrzymać na wybranej głębokości lub na powierzchni. Zwierzęta pozbawione szkieletów po prostu się w niej unoszą, poddając się prądom. Ten mało energochłonny tryb życia nie byłby możliwy na lądzie. Niektóre wodne rośliny i zwierzęta mają swego rodzaju zbiorniki wypornościowe, dzięki którym moga wypływac na powierchnię lub zanurzać się na wybraną głębokość. Woda ma rónież inne zalety. Jej dużą gęstość sprawia, że z trudem się nagrzewa, ale też i niezbyt szybko to ciepło oddaje. Dla jej mieszkańców oznacza to, że nie są narażeni na nagłe zmiany temperatur, co na lądzie jest codziennością. Niełatwo jest też wprawić w ruch masy wody. Co prawda górskie rzeki są wartkie, zaś na morzach zdarzają się sztormy, ale większość wód porusza się bardzo wolno, co czyni z nich oazę ciszy i spokoju. Woda przez swą gęstość utrudnia ruch. Wiemy, o ile szybciej się niga niż pływa. Najszybsi w naturze pływacy mają pływowe kształcy, co pozwala im łatwiej pokonywac opór wody.


◄ Niektóre zwierzęta wodne oddychają powietrzem, ale większość pobiera tlen prosto z wody. Ten ślimak morski pobiera tlen przy pomocy puszystych kępek skrzeli na grzbiecie.










 ◄ Największe zwierzęta oceaniczne odcedzają pożywienie z wody. Oto długoszpar, rekin olbrzymi, mierzący do 10m długości. Jest to druga co do wielkości ryba na świecie. Ma małe zęby, a wodę ze złowionego planktonu odcedza przez skrzela.









WODNY KOKTAJL

W środowisku naturalnym czystawoda występuje bardzo rzadko, ponieważ w wodzie niemal wszystko dobrze się rozpuszcza, na przykład minerały z koryta i brzegów rzek, czy gazy z powietrza. Dla mieszkańców środowisk wodnych to bardzo ważne, gdyż do przetrwania potrzebują wielu z rozpuszczonych w wodzie substancji. Jednym z ważniejszych składników jest tlen, który dostaje się do wody z powietrza. Rozpuszczony w wodzie tlen jest niewidoczny, ale bez neigo nei przezyłaby większość organizmów żywych. Im mniejsza woda, lub im bardziej wzburzona tym więcej tlenu się w niej rozpuszcza. Równie ważna jest sól. Słodka woda zawiera niewielkie ilości soli, ale w każdym kilogramie wody morskiej jest jej około 35 gramów. Gdyby całą zawarta w morskiej wodzie sól osadzić na dnie, powstałaby wartswa grubości 56 metrów.


◄ Ten ogromny kelp jest najdłuższym i najszybciej na świecie rosnącym wodorostem. Może osiągną ponad 60 metrów wysokości. Wypełnione gazem liście-pływaki utrzymują roślinę w pionie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz